Płatność za przesyłkę

Sposoby na opłacenie przesyłki u kuriera

Przesyłka pobraniowa czy przedpłacona? Którą opcję warto wybrać w trakcie składania zamówienia internetowego? Dziś za obydwie metody dostawy można zapłacić na różne sposoby. Płatność kartą lub telefonem stała się powszechnym rozwiązaniem dla uiszczania opłat u kurierów. Dowiedz się, jak zapłacić dostawcy bez użycia gotówki.

Przesyłka kurierska — płatność przy odbiorze

Rynek e-commerce to stale rozwijający się segment branży zakupowej. W ostatnim czasie internetowe sklepy zyskały jeszcze większą popularność, do której przyczyniła się pandemia i związane z nią obostrzenia. Internetowe złożenie zamówienia na przesyłki rozpoczyna proces angażujący kilka stron — sprzedawcę, jego klienta, a także pośredniczącą pomiędzy nimi firmę kurierską. Kupowanie online wiąże się z potrzebą transportu przesyłki od nadawcy do odbiorcy i to przewoźnik odpowiada za wysokiej jakości usługę przewozową. Jednak nie na samym transporcie kończy się praca, jaką ma do wykonania kurier. Pracownik firmy kurierskiej często odpowiada również za pobranie opłaty od odbiorcy. Część klientów wybiera usługę wysyłki za pobraniem. Opłata za taką przesyłkę uiszczana jest, dopiero gdy klient odbiera paczkę u kuriera. Przesyłki za pobraniem zazwyczaj wybierają osoby, które zamawiają drogi sprzęt lub kupują w mało znanym e-sklepie bez tradycji rynkowej. Wybierając opcję płatności przy odbiorze, konsumenci zabezpieczają się przed oszustwem związanym z brakiem wysyłki zamówionych przedmiotów lub otrzymaniem uszkodzonej paczki. Przesyłkę pobraniową wybierają też osoby obawiające się płatności w sieci albo osoby starsze, które nie posiadają internetowych kont bankowych.

InPost szybkie nadania

Paczki za pobraniem — metody płatności

Istnieje kilka możliwości dokonania płatności za przesyłki za pobraniem. Paczki, które opłacić trzeba u kuriera różnych firm, ostatnimi czasy wybierane są ze względu na oferowane przez nie bezpieczeństwo oraz rozwinięte możliwości płatności. Kiedyś za przesyłki za pobraniem można było zapłacić u kuriera jedynie gotówką. Ten rodzaj płatności czasami przysparzał jednak problemów zarówno odbiorcy, jak i kurierowi. Komplikacje wiązały się z brakiem wyliczonych pieniędzy i niemożnością wydania przez kuriera reszty lub też ograniczonymi możliwościami wypłacenia z bankomatu dużej kwoty. Choć płatności gotówkowe wciąż dostępne są w usłudze dokonywania płatności za pobraniem, to dzisiejsze dostępne metody płatności znacznie się rozwinęły. Aktualnie oprócz płatności gotówką, możesz również zapytać kuriera o możliwość opłacenia przesyłki kartą, smartfonem z aplikacją banku i opcją mobilnych płatności lub też kodem BLIK. Płatność kartą i resztą mobilnych opcji możliwa jest jedynie w przypadku, gdy firma kuriera wyposażyła swoich pracowników terminale płatnicze, tak zwane POS-y. Większość dużych firm kurierskich posiada już wyposażenie pozwalające na płatność kartą. Jednym z pierwszych przewoźników, który zapewnił klientom tego typu płatność u kuriera, był InPost. Firma InPost już w 2017 roku zainwestowała w urządzenia pozwalające na wykonanie płatności kartą lub telefonem za paczki za pobraniem. InPost przetarł szlaki i wysoko postawił poprzeczkę, organizując modernizującą akcję swoim zasięgiem obejmującą cały kraj. Dzięki wprowadzeniu obsługi terminali płatniczych przez kurierów InPost, odbiór przesyłek za pobraniem stał się szybszy i łatwiejszy. Kurier dostarczając paczkę, której wartość uiszczana jest przez płatność kartą, traci mniej czasu niż w trakcie wymiany gotówkowej. Krótszy czas wizyty u każdego z klientów przekłada się na możliwość rozwiezienia większej ilość paczek. Dodatkowo bezgotówkowa płatność za przesyłkę jest bardziej bezpieczna. Płatność kartą eliminuje możliwość pomyłki każdej ze stron przy przeliczaniu wydawanej kwoty, a także zapewnia bezpieczny, bezkontaktowy proces odbioru przesyłki, który okazał się ważny zwłaszcza w pandemicznej rzeczywistości.

Jak przebiega płatność kartą u kuriera?

Płatność kartą u kuriera przebiega w bardzo łatwy, szybki i wygodny dla obydwu stron — dostawcy i odbiorcy — sposób. Aby móc zapłacić kartą u kuriera, najpierw należy złożyć zamówienie w sklepie internetowym i wybrać przesyłkę za pobraniem. Samo złożenie zamówienia pozostaje więc bez zmian. Dzięki wprowadzeniu usługi InPost Action, znaczna część klientów z całej Polski może zapłacić kartą za paczkę za pobraniem. InPost współpracuje z renomowanymi markami zapewniającymi bezpieczeństwo transakcji dokonywanych kartą. Korzystając z usługi InPost Action można również opłacić paczkę za pobraniem przy użyciu smartfona z Android Pay lub mobilną aplikacją banku wyposażoną w funkcję płacenia telefonem.

Samo użycie karty po przybyciu przedstawiciela firmy kurierskiej niczym nie różni się od normalnej płatności w stacjonarnym sklepie. Płacąc kartą za pobraniem, przybliżasz płatniczy plastik do terminala i odczekujesz kilka sekund na przyjęcie opłaty. Aby zapłacić za paczkę przy zamówieniach powyżej 50 zł, prawdopodobnie będziesz musiał wpisać jeszcze kod PIN swojej karty. Płatność kartą pozwala szybko i wygodnie odebrać zamówienia z rąk przewoźnika.

Kurier płatność online — co to znaczy?

Część klientów korzysta z usługi opłaty paczek dopiero przy odbiorze, ponieważ jest przyzwyczajona do tego typu przesyłek lub po prostu nie lubi opłacania przez Internet. Jednak klienci decydujący się na paczkę pobraniową stanowią niewielki odsetek wszystkich zamawiających w Internecie. Zdecydowana większość konsumentów online woli zapłacić za paczkę i usługi kurierskie z góry, czyli przy użyciu przelewu lub kodu BLIK. Płatność internetowa to wygodny sposób dokonywania transakcji. Pozwala on zapłacić za tak zwaną paczkę przedpłaconą. Zamawianie z wcześniejszą opłatą eliminuje potrzebę spotkania z kurierem. Dokonanie przelewu pozwala również na zamówienie paczek do samoobsługowych Paczkomatów InPost, chociaż możesz również opłacić zamówienie w maszynie. Jest ona całodobowa, przez co pozwala na odbiór zamówienia w dowolnym momencie. Ponadto sam odbiór przedpłaconych paczek z Paczkomatu InPost jest szybki oraz bezdotykowy — możesz zdalnie otworzyć skrytkę przy użyciu aplikacji InPost Mobile i uniknąć czekania w kolejce po odbiór.