kurier

Maski antywirusowe z filtrem n95 – jak się skutecznie chronić?

Statystyki pokazują, że dzień w dzień wzrasta liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. W dalszym ciągu pandemia determinuje nasze codzienne życie. Choć szereg obostrzeń związanych z zatrzymaniem gospodarki oraz izolacją społeczną został poluzowany, obowiązkiem każdego Polaka jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. Jak robić to skutecznie?

Początek 2020 roku przyniósł ze sobą wcześniej nieznaną chorobę – COVID-19. Wywołujący ją koronawirus SARS-CoV-2 jest codziennie diagnozowany u dużej liczby mieszkańców całego świata. Każdego dnia Ministerstwo Zdrowia informuje także o kolejnych ofiarach śmiertelnych.

Z uwagi na fakt, iż pandemia nie odpuszcza, władze postanowiły zachować niektóre obostrzenia, których celem pozostaje ochrona obywateli przed wzajemnym zakażaniem się. Dlatego od 16 kwietnia w Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, a także w dużych skupiskach ludzi. Zaleca się również częste mycie oraz dezynfekcję rąk środkami o co najmniej 60 proc. stężeniu alkoholu.

Koronawirus w Polsce – zasłanianie ust i nosa

Choć na początku pandemii zalecano, by maseczki nosili wyłącznie lekarze, zakażeni oraz osoby podejrzewające u siebie COVID-19, na jej obecnym etapie zakrywanie ust i nosa stało się obowiązkowe dla wszystkich. Przyczyną tego jest fakt, iż koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Procedura ta ma więc służyć nie tylko ochronie, ale także ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa.

Przepisy nie narzucają mieszkańcom Polski sposobu, w jaki mają zasłaniać twarz, podczas przebywania w miejscach publicznych oraz dużych skupiskach ludzi. Z tego względu niektóre osoby wykorzystują w tym celu własną odzież (jak szalik czy chustę), inne ogólnodostępne przyłbice, a jeszcze inne postawiły na klasyczne rozwiązanie w postaci maseczek – jednorazowych lub wielokrotnego użytku.

Każda z tych metod jest poprawna. Niezaprzeczalnie jednak niektóre sposoby zapewniają lepszą ochronę – nie tylko tym, którzy je noszą, ale również osobom narażonym na zakażenie poprzez kontakt z zarażonymi. Z tego powodu przed dokonaniem wyboru warto sprawdzić specyfikacje poszczególnych produktów ochronnych.

Maska z filtrem n95 – specyfikacje

Jedną z najpopularniejszych metod ochrony przed koronawirusem stały się maski antywirusowe. Wybierając odpowiednią maskę, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dostateczne dopasowanie do twarzy, możliwość swobodnego oddychania oraz obecność filtrów. Jednym z rekomendowanych produktów jest maska antywirusowa z filtrem n95. To produkt przeciwpyłowy, nazywany także antysmogowym.

Maska ta jest wyposażona w węglowy filtr n95, który zatrzymuje aż 95 proc. niebezpiecznych dla organizmu substancji, w tym także pyły zawieszone PM10 i PM 2,5. Jej zadaniem jest ochrona dróg oddechowych przed zanieczyszczonym i zainfekowanym powietrzem. Dodatkowo maska antywirusowa zapewnia ochronę przed:

  • wirusami,
  • bakteriami,
  • smogiem,
  • alergenami,
  • kurzem i roztoczami,
  • zarodkami pleśni,
  • pyłkami.

Maska antywirusowa z filtrem n95 może być stosowana także u dzieci w celu zmniejszenia objawów odczuwania alergii, bowiem redukuje ona ryzyko wdychania pyłków, czy wszelkiego rodzaju alergenów, znajdujących się w powietrzu.

Kiedy używać masek antywirusowych?

Maski antywirusowe z filtrem n95 są bardzo popularne, szczególnie wśród osób uprawiających sport na powietrzu. W dobie pandemii koronawirusa są one jednak stosowane zarówno w szpitalach (przez lekarzy i pielęgniarki), jak i w życiu codziennym – korzystają z nich nie tylko osoby z objawami COVID-19, ale także Ci, którzy nie mają możliwości zachowania dystansu społecznego.

Ponadto noszenie maseczki poza miejscami publicznymi, w których jest to odgórnie nakazane, zaleca się:

  • osobom powyżej 60. roku życia (seniorom),
  • osobom, które mają choroby współistniejące,
  • w miejscach, gdzie COVID-19 jest rozpowszechniony.

Jak prawidłowo nosić maskę antywirusową?

Jak podkreśla WHO, stosowanie masek antywirusowych pozostaje skuteczne tylko i wyłącznie w połączeniu z częstą dezynfekcją rąk. Dzięki temu podczas zakładania i ściągania maski ochronnej nie przenosimy na nią zarazków – w tym koronawirusa. Istotne jest także, by pamiętać o odpowiednim stosowaniu masek.

Przede wszystkim nie należy kilkukrotnie zakładać jednorazowych maseczek. Z kolei korzystając z tych wielokrotnego użytku, trzeba pamiętać o ich odpowiednim przygotowaniu do ponownego użycia – czyli po każdym założeniu należy wyprać ją w temperaturze 60°C, a następnie wyparzyć za pomocą strumienia pary lub żelazka.

Maseczki antywirusowe z filtrem n95 powinny być z kolei sterylizowane. Należy także pamiętać o konieczności zmiany filtra – co 28 dni lub gdy obecnie używany filtr zostanie zapchany. Istotną rolę odgrywa również sposób zakładania maski – przed wykonaniem tej czynności trzeba umyć lub zdezynfekować ręce, a w trakcie noszenia maski nie należy dotykać jej dłońmi. Podczas zdejmowania warto zachować odpowiednie środki ostrożności, aby zanieczyszczenia z maski nie przeniosły się na twarz. Po wyrzuceniu produktu do kosza należy zdezynfekować ręce.