Dlaczego zamawianie do automatu Paczkomat jest ekologiczne?

Firmy kurierskie od dłuższego czasu starają się przekonać klientów do proekologicznej postawy. Pod tym względem dominuje InPost, który już od wielu lat realizuje usługę dostarczenia paczki do punktów odbioru – automatów Paczkomat. Czy wiesz, dlaczego jest to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów dostawy? Przekonaj się, z jakich powodów automaty Paczkomat wspierają środowisko!

Dlaczego automaty paczkowe?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego to właśnie na automaty paczkowe warto stawiać oraz czy są ekologiczne? Główną zaletą jest fakt, że kurier pokonuje jedną trasę i dostarcza, a przy tym też odbiera wiele przesyłek. Dzięki temu mniej zanieczyszcza powietrze, gdyż nie jedzie z każdą przesyłką po całym mieście. Ponadto klienci mogę się udać po paczkę pieszo, gdyż bardzo często znajdują się one w bliskiej odległości od miejsca zamieszkania.

Ekologiczna logistyka z myślą o ograniczeniu ruchu samochodowego

Zamówienie przesyłki do automatów Paczkomat to doskonałe rozwiązanie, aby znacznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Jak wcześniej wspomnieliśmy, dostarczanie kilku paczek w jedno miejsce w efekcie skutkuje zmniejszeniem ruchu ulicznego. Jak to wygląda w praktyce? Na podstawie dostępnych danych można stwierdzić, że taka forma dostawy redukuje dwutlenek węgla nawet o 95%. Dzięki automatom Paczkomat doręczyciele InPost każdego dnia przejeżdżają nawet o 150 kilometrów mniej w porównaniu z kurierami realizującymi dostawy pod drzwi klientów. W rezultacie mamy do czynienia ze zjawiskiem ograniczenia ruchu samochodowego.

Wpływ logistyki na ekologię

Firma InPost zadbała o to, aby jak najwięcej potencjalnych klientów mogło skorzystać z automatu Paczkomat. W całym kraju postawiono tysiące maszyn, które znajdują się w newralgicznych punktach – zarówno w dużych miastach, jak i w niewielkich miejscowościach. Średnia odległość automatu Paczkomat do miejsca zamieszkania klienta wynosi zaledwie 1700 metrów. Nic dziwnego, że większość osób pokonuje tę drogę pieszo, na przykład przy okazji robienia zakupów w okolicznych sklepach. Zastosowanie tej najbardziej ekologicznej formy dostawy zachęca klientów do zrezygnowania samochodu.

Appkomat od InPost

Firma InPost od wielu lat z powodzeniem wdraża wiele proekologicznych rozwiązań. Jednym z nich są tak zwane Appkomaty, które zostały zaprojektowane w trosce o środowisko. Czym zatem jest Appkomat? To kolejny typ maszyn, który powstał do nadawania, a także odbioru przesyłek. Ma wszystkie ważne funkcjonalności zwykłego automatu Paczkomat, jednak różni się jednym elementem. Chodzi o brak dużego dotykowego ekranu, do dyspozycji pozostaje tylko mały panel. Można również skorzystać z czytnika kodów.

Jak zatem działa Appkomat?

Użytkownik może go obsłużyć za pomocą funkcjonalnej aplikacji InPost Mobile. Wystarczy kilka prostych kroków, aby w całkowicie zdalny sposób odebrać, nadać lub zwrócić przesyłkę. To praktyczne rozwiązanie szybko przyjęło się w branży e-commerce i korzysta z niego coraz więcej klientów sklepów internetowych. Natomiast osoby, które nie mają aplikacji, mogą odebrać paczkę za pomocą wiadomość email lub sms. Należy przy tym też podkreślić, że Appkomaty są bardziej eko, gdyż zużywają mniej energii.

Elektryczne samochody

Jak sprawić, aby dostarczanie paczek do automatów Paczkomat było jeszcze bardziej ekologiczne? Firma InPost zna odpowiedź na to pytanie! W wielu regionach kraju współpracujący z nią kurierzy już od jakiegoś czasu rozwożą zamówienia elektrycznymi samochodami. Takie pojazdy pozwalają znacznie zmniejszyć ilość CO2 emitowanego do atmosfery. Elektryczny napęd wiąże się także z wieloma korzyściami dla samej firmy. Dzięki nowoczesnej flocie pojazdów kurierzy InPost są w stanie rozwieść więcej paczek w krótszym czasie. Mogą poruszać się bus pasami, co pozwala szybciej dotrzeć na miejsce. W praktyce, jeden kurier dostarczający przesyłki do maszyn samochodem elektrycznym może doręczyć znacznie więcej paczek.

Stosowanie opakowań wielokrotnego użytku

Firma InPost od dłuższego czasu współpracuje z wieloma popularnymi platformami sprzedażowymi. Jedną z nich jest Modivo, która cieszy się dużym zainteresowaniem na polskim rynku. Od niedawna klienci zamawiający odzież, buty lub modowe akcesoria, mogą w praktyce skorzystać z opakowań wielokrotnego użytku. Co to dokładnie oznacza? Klient udający się po swoją paczkę, po odebraniu paczki może po prostu zwrócić pudełko do najbliższego automatu Paczkomat. InPost zadba o to, aby karton został dokładnie oczyszczony i wrócił do obiegu. W kontekście rosnącego biznesu e-commerce jest to naprawdę świetne rozwiązanie.

Jak zwrócić opakowanie do automatu Paczkomat ?

Zastanawiasz się, na jakich zasadach zwrot opakowania jest możliwy? Platformy sprzedażowe współpracujące z InPost pakują swoje produkty w specjalne kartony – każdy z nich ma naklejoną wewnętrzną etykietę zwrotną. Wystarczy zeskanować ją w dowolnym urządzeniu, aby wkrótce karton został odebrany przez kuriera i dostarczony do magazynu. Stamtąd wyruszy w drogę do sklepu internetowego.

Powtórne użycie opakowań a ekologia

System obiegu opakowań świetnie sprawdza się na naszym rynku. Dzięki temu rozwiązaniu można znacznie zmniejszyć ilość jednorazowych kartonów. Po dokładnym czyszczeniu opakowanie zostaje ponownie użyte, co jest zgodne z ideą zero waste. Jeśli coraz więcej podmiotów związanych z e-commerce zdecyduje się na współpracę z InPost w tym zakresie, jednorazowe opakowania nie będą trafiać na śmietnik w tak dużych ilościach. Zrównoważone podejście w kontekście działalności sklepów internetowych powinno być priorytetem dla branży e-commerce.

Ekologiczne rozwiązania w automatach Paczkomat InPost

Czy automaty Paczkomat mogą być urządzeniami oczyszczającymi powietrze? Jak najbardziej! Firma InPost planuje budowę urządzeń o wielu dodatkowych właściwościach dla dobra środowiska naturalnego. Najbardziej ekologicznym automatem Paczkomat jest maszyna zlokalizowana w Skarżysku-Kamiennej. To wyjątkowe urządzenie zostało obsadzone roślinnością oczyszczającą powietrze.

Paczkomat InPost z ekologicznym dachem

Na dachu urządzenia w Skarżysku-Kamiennej zdecydowano o posadzeniu rośliny z gatunku płożących – maszynę obsadzono rozchodnikiem. Ten gatunek ma wiele dodatkowych właściwości. To nie tylko roślina oczyszczająca powietrze, ale także naturalny sposób na ochłodzenie całej maszyny. Dzięki temu rozchodnik sprawia, że Paczkomat zużywa nieco mniej energii.

Nowoczesne automaty Paczkomat – program Green City

W ramach programu Green City w wielu polskich miastach InPost buduje maszyny, wykorzystując różne wspierające środowisko rozwiązania. Przy urządzeniach stawiane są czujniki powietrza oraz stojaki na rowery, które zachęcają do porzucenia samochodu na rzecz jednośladu. Dodatkową zaletą jest specyficzne podłoże wokół automatów Paczkomat – wyłożone antysmogową kostką.

Skorzystaj z ekonomicznych i zarazem ekologicznych usług InPost i zdecyduj się na nadawanie i odbieranie przesyłek w automatach Paczkomat. To pierwszy krok do ograniczenia ruchu samochodowego i wsparcia naturalnego środowiska.

Podsumowanie

Jak zatem miałeś okazję się przekonać, firma InPost i jej rozwiązania z pewnością stawiają na zrównoważone podejście i ekologie. Jednym z przykładów są właśnie urządzenia InPost. Należy przy tym też pamiętać, że liczy się nie tylko wysyłka, ale też zapakowanie paczki. Stawiają na opakowania wielokrotnego użytku, a także wybieraj odpowiedniej wielkości opakowania, aby nie pozostawiać wolnej przestrzeni. Bądź eko!