Dynamiczny rozwój rynku e-commerce generuje coraz to nowe potrzeby zarówno od strony konsumentów, jak i sprzedawców. Nowe wyzwania są stawiane przede wszystkim przed branżą logistyczną, a to wszystko związane jest z nastawieniem na szybkie i tanie dostawy. Wymusza to konieczność dostarczania przesyłki w sobotę, a nie tylko w dni robocze. Dowiedz się, czy kurierzy pracują w sobotę i jakie warunki należy spełnić, by paczka została dostarczona w tym dniu.
Ogólne zasady dostarczania paczki
Prowadzisz sklep internetowy albo chcesz rozszerzyć swoją działalność o branżę handlu elektronicznego? W takim razie z pewnością korzystasz z usług kurierskich, aby dostarczać klientom swoje produkty. Jak to wygląda w praktyce?
Właściciel sklepu internetowego może podpisać z danym dostawcą umowę współpracy – przeważnie na nieco korzystniejszych warunkach niż w standardowej ofercie dla osób prywatnych. Firma kurierska bierze w tym przypadku odpowiedzialność za doręczenie klientowi zakupionego produktu. Cały proces przebiega następująco – pierwszym krokiem jest złożenie zamówienia przez klienta poprzez odpowiedni formularz na stronie internetowej. Sprzedawca dostaje zamówienie, po czym je kompletuje, pakuje i wysyła na wskazany przez konsumenta adres (należy umieścić przesyłki w automacie wysyłkowym, punkcie nadania lub zamówić kuriera).
Czas doręczenia paczki jest uzależniony od kilku czynników, jednak można mniej więcej szacować, że kurier zrealizuje zadanie w 1 lub 2 dni robocze (przy zamówieniach składanych na terenie kraju). W ostatnim czasie kursy kurierów zostały rozszerzone także o dni wolne od pracy, w tym szczególnie soboty.
Kurier w sobotę usługą dla niecierpliwych
Według badań przeprowadzanych przez Gemius odsetek osób, które kupują produkty online w Polsce, wzrasta z roku na rok. Z tego powodu poszerza się również zakres potrzeb konsumentów. W kontekście dostaw zalicza się do tego przede wszystkim niski koszt doręczenia przesyłki, a także krótki czas oczekiwania. Jest to szczególnie istotne w kontekście nowej gałęzi handlu elektronicznego, jakim jest e-grocery, czyli zamawianie produktów spożywczych online. Klientom zależy na szybkiej dostawie – odpowiada to na problemy kryzysowych sytuacji, jak niezapowiedziana wizyta gości w momencie, gdy lodówka świeci pustkami lub w przypadku choroby.
Powodów do korzystania z szybkich dostaw jest jednak znacznie więcej m.in. kupowanie prezentu na ostatnią chwilę. Nowe potrzeby branży e-commerce stawiają więc wyzwania nie tylko przed samymi sprzedawcami, ale także firmami logistycznymi i transportowymi. Z tego powodu dostawcy rozszerzyli zakres swoich usług i obecnie oferują również możliwość doręczenia paczki w weekend. Pojawia się więc pytanie, jacy kurierzy jeżdżą w soboty?
Czy InPost pracuje w soboty?
Na polskim rynku funkcjonuje kilka firm kurierskich, które sukcesywnie dołączają do grona dostawców w soboty. Należy do nich polska firma InPost, która oferuje doręczanie paczki kurierem lub do automatów Paczkomat® w następnym dniu roboczym, lub kilku kolejnych.
InPost pracuje w soboty. Należałoby jednak zadać sobie pytanie, czy w tym czasie kurierzy dostarczają paczki? Tak naprawdę firma pracuje przez 7 dni w tygodniu, jednak do 2020 roku weekend był przeznaczony jedynie na prace magazynowe i przekładanie paczek. W tamtym czasie została wprowadzona nowa usługa o nazwie Paczka w weekend, dzięki której możliwe jest dostarczenie przesyłki także w sobotę. Sprzedawca jest jednak zobowiązany do spełnienia konkretnych wymagań.
Dostawa paczki w sobotę – jakie warunki należy spełnić?
Stosunkowo nowa usługa firmy InPost została stworzona w odpowiedzi na oczekiwania klientów. Według statystyk, aż 82% przebadanych sprzedawców e-commerce wyraziło chęć rozszerzenia możliwości dostawy także w soboty. Z kolei spośród ich klientów ok. 66% jest zdecydowanie pozytywnie nastawionych do odbierania paczki w ten dzień. Jest to wygodna forma dla obu stron.
Istnieją jednak pewne reguły, do których należy się dostosować. Jeśli konsument zamawia produkt na ostatnią chwilę, czyli przed weekendem, a zależy mu na szybkiej dostawie, to powinien o tym od razu poinformować sprzedawcę. Ten zaś zobowiązany jest, aby skompletować i wysłać zamówienie w piątek do określonej godziny. W zależności od tego, w jakiej miejscowości ulokowany jest sklep (lub magazyn), należy zmieścić się w odpowiednim przedziale czasowym.
Przynależność do strefy można sprawdzić na stronie internetowej InPost.pl w zakładce Godziny odbiorów. Czy za taką usługę trzeba dodatkowo zapłacić? Wszystko zależy od konkretnego dostawcy, jednak w przypadku firmy InPost dostawa w sobotę nie generuje dodatkowych kosztów dla sprzedawcy. Musi on jedynie spełnić powyższe wymagania – wtedy paczka zostanie dostarczona następnego dnia.
Doręczenie paczki w sobotę – jakie korzyści przynosi ta usługa?
Współpraca z dostawcą, który pracuje w soboty, może przynieść właścicielowi sklepu internetowego wiele korzyści. Przede wszystkim jest to szansa na większe zyski poprzez przyciągnięcie większej liczby klientów. Satysfakcja klientów z szybkiej formy dostawy może przyczynić się do zdobycia przewagi nad konkurencją. Poza tym kurierzy InPost mogą dostarczyć paczki aż do 19 000 automatów Paczkomat w całej Polsce. Takie urządzenia dostępne są 24/7, dzięki czemu klienci mogą odebrać swoje zamówienie o dowolnej porze.
Dodatkową zaletą dla przedsiębiorcy jest również elastyczność oferty, czyli możliwość dopasowania jej do indywidualnych potrzeb, a także niższa cena wysyłek. InPost, jako firma kurierska, oferuje również łatwą integrację usługi bez konieczności aneksowania umów ani sporządzania dodatkowej dokumentacji.
Korzystanie z usług kurierskich InPost – jakie są opcje nadania?
Jednym z miejsc odbioru jest PaczkoPunkt. Dostawa w sobotę jest możliwa na takich samych zasadach jak w dni roboczych. Kurierzy InPost mogą dostarczyć przesyłki nadane na kilka różnych sposobów:
- z automatu Paczkomat do automatu Paczkomat;
- z automatu Paczkomat do domu;
- z domu do domu;
- z domu do automatu Paczkomat®.
Wiesz już, który kurier dostarcza w sobotę zamówienie i jakie warunki należy spełnić, aby tego dnia otrzymać przesyłki kurierskie. Możesz skorzystać z tej formy zarówno jako konsument, jak i jako sprzedawca.