Chatbot

Najpopularniejsze zastosowania chatbota

Jeżeli zależy Ci na szybkiej obsłudze klienta i równie szybkim dotarciu do niego, powinieneś postawić na chatboty. Chatboty wcale nie są więc nową technologią, jednak dopiero niedawno zaczęto zauważać ich niezwykle przydatne zastosowania. Otaczają nas one od dawna, wystarczy przypomnieć sobie, chociażby Pana Spinacza – wirtualnego asystenta, który był częścią między innymi pakietu Office. W dzisiejszych czasach chatboty świetnie sprawdzają się w marketingu, ułatwiając komunikację z klientem. Nie wymaga to wielkiego wysiłku, a może zapewnić szybki i sprawny przekaz informacji, oparty na robotyzacji procesów wewnętrznych, nastawiony na utrzymywanie dobrej relacji z odbiorcą. Nic więc dziwnego, że w ostatnich czasach chatboty stają się kluczowym elementem obsługi klienta. Zobacz, w jaki sposób możesz je wykorzystać w swojej firmie i czy rzeczywiście warto zainwestować w takie rozwiązanie.

Chatbot – co to jest?

Mówiąc najprościej, chatbot działa na podstawie bazy złożonej ze słów kluczowych oraz przypisanym im komunikatów. Jest odpowiednikiem sztucznej inteligencji, która ma za zadanie nie tylko odpowiadać na zadawane pytania, ale również zmieniać temat rozmowy, udzielać wymijających odpowiedzi czy nawet żartować. Z założenia ma on zastąpić żywego człowieka i postarać się jak najtrafniej odpowiedzieć na pytania zadawane przez użytkownika. Dzięki temu nie ma potrzeby angażować w rozmowę realnego konsultanta. Bot zapewnia błyskawiczną, całodobową pomoc i natychmiastową interakcję. Dzięki niemu nie musisz szukać odpowiedzi na swoje pytanie w Internecie, ponieważ chatbot może Ci jej ekspresowo udzielić. Ponadto zawsze masz pewność, że jest to zweryfikowana wiedza, pochodząca ze sprawdzonego źródła. Swoją funkcjonalnością chatboty przewyższają wiele stron i aplikacji, których przeglądanie w celu znalezienia odpowiedzi na pytanie mogłoby zajmować godziny. Chatboty realizują nowatorskie sposoby dotarcia do klienta, a automatyzacja Biura Obsługi Klienta generuje spore oszczędności i optymalizuje finansowo ten segment.

Pomysły na wykorzystanie chatbota w marketingu

Chatbot – rozmowa jak z prawdziwym człowiekiem? Czy to jest możliwe? Jak najbardziej! Sztuczna inteligencja wykorzystana w chatbotach świetnie sprawdzi się w efektownej przypadku komunikacji z klientem. Użytkownik nie musi się trudzić, aby znaleźć odpowiedzi na swoje pytania, czy potrzeby dotyczące zamówienia, ponieważ wirtualny asystent z łatwością rozwiąże jego problem. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to odpowiednio szczegółowa baza danych, na podstawie której bot będzie „rozmawiał”. Poniżej przedstawimy Ci kilka świetnych zastosowań chatbotów, które warto wykorzystać w swojej firmie.

  1. Automatyczna obsługa pytań klientów. Dzięki temu klient nie musi czytać długiego FAQ, bo wystarczy, że wszystkie informacje w nim zawarte zostaną uwzględnione w chatbocie. Wówczas będzie on prowadził rozmowę z użytkownikiem, odpowiadając na pytania.
  2. Pomoc w doborze produktów lub usługi. Czasami wybór w sklepach jest tak ogromny, że klienci nie wiedzą, jaki produkt powinni wybrać. Bardzo często zdarza się tak w przypadku zakupów odzieżowych w sklepach online. Z pomocą przychodzi chatbot, który po przeanalizowaniu oczekiwań i np. typu figury lub preferowanej marki ubrań, podsuwa Ci sugerowane produkty. To bardzo proste rozwiązanie, a jednak może znacznie ułatwić klientom odnalezienie idealnej rzeczy dla siebie.
  3. Szybkie informowanie klienta o pojawiających się zniżkach, promocjach czy rabatach. Niewiele osób czyta ogromną ilość wiadomości mailowych, które przychodzą na skrzynkę z informacją o dostępnych promocjach. Znacznie łatwiej jest dotrzeć do użytkownika poprzez sztuczną inteligencję w postaci chatbota, która informuje o promocji, podczas gdy klient dostępny jest na stronie.
  4. Obsługa płatności i reklamacji. Chatboty sprawdzą się również od technicznej strony sprzedaży. Klienci często pytają o status zamówienia lub możliwość reklamacji czy wymiany towaru. Odpowiednie zastosowanie chatbota opiera się tutaj na dobrze skonstruowanej liście słów kluczowych i przypisanych im możliwości scenariuszy zapytań.
  5. Automatyczna wycena usługi. Chatbot daje możliwość oszacowanie przybliżonych kosztów danych usług lub czasu ich wykonania. Są to bardzo ważne kwestie dla wielu użytkowników, dlatego wykorzystanie do tego chatbota jest świetnym rozwiązaniem. Dzięki zastosowanej podczas tworzenia technologii, szybko upora się z pytaniami klientów na temat cenników.
  6. Filtrowanie pytań wymagających pomocy konsultanta. Pomimo tego, że chatbot może rozwiązać rozmaite problemy wielu użytkowników, zawsze mogą znaleźć się pytania, na które wirtualny doradca nie będzie znał odpowiedzi. Może on jednak z łatwością przeprowadzić selekcje wśród pytań i skierować konsumenta do doradcy, który udzieli mu szczegółowych informacji.

W jaki sposób wdrożyć chatbota?

Jeżeli poważnie zastanawiasz się nad wprowadzeniem chatbota do marketingu swojej firmy, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie zadania ma spełniać chatbot i do jakiej grupy odbiorczej ma być skierowany. Dopiero kiedy dokładnie przeanalizujesz swoich konsumentów, możesz przejść do etapu projektowania chatbota poprzez program komputerowy. Należy więc w tym celu listę pytań, z którą użytkownicy najczęściej zwracają się do firmy. Baza danych powinna być możliwie jak najbardziej szczegółowa, aby chatbot e-commerce mógł z łatwością odpowiadać na pytania. Dobrą wiadomością jest, że zazwyczaj nie trzeba tworzyć chatbotów zupełnie od zera. Na rynku znajduje się wiele gotowych botów, które z pomocą specjalistów możesz wykorzystać w celach marketingowych.

Chatbot eCommerce – czy warto go „zatrudnić” w swojej firmie?

Decydując się na wdrożenia bota do swojej firmy, musisz pamiętać o tym, że powinien on być jak najbardziej doszlifowany. Rozmowa z niedopracowanym chatbotem może być dla użytkownika irytująca, ponieważ przepływ informacji będzie nieprawidłowy. Wówczas może on zupełnie zrezygnować z usług Twojej firmy, co zdecydowanie nie wpłynie na Twoją korzyść. Z tego powodu musisz bardzo dokładnie przekazać chatbotowi informacje, które w późniejszym czasie będzie miał przekazywać swoim użytkownikom. Z pewnością warto zdecydować się na takie rozwiązanie, pomoże ono zarówno w obsłudze konsumenta, jak i usprawni social media Twojej firmy.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Ci zrozumieć, jak rozwojowe jest wykorzystanie wirtualnych botów przez firmy. Marketing daje im tutaj ogromne pole do popisu, chatbot może za pomocą różnych treści wspierać obsługę konsumentów i pozwalać na budowanie z nimi lepszych relacji. Za pomocą odpowiednio obszernej bazy danych może odpowiadać na rozmaite pytania, jakie skieruje do niego użytkownik. Obok możliwości chatbotów nie można przejść obojętnie, ponieważ w niedługim czasie będą one rozwijane na szeroką skalę. Z tego powodu warto na poważnie przemyśleć wprowadzenie chatbotów w marketing swojej firmy.