Co wybrać do zapakowania paczki

Co wybrać do zapakowania paczki

Decydując się na wysyłkę, warto odpowiednio się do tego przygotować. Sam proces, jakim jest pakowanie paczki, jej nadania i wysyłki nie jest skomplikowany. By jednak wszystko przebiegło zgodnie z planem, warto dopilnować kilku szczegółów już na etapie kompletowania i pakowania paczki. O tym, na co zwrócić uwagę, podczas pakowania paczki, w co pakować produkt, dlaczego opakowanie jest tak istotne, jakie materiały warto wykorzystać w tym procesie, jak dobrać odpowiednio opakowanie do zawartości oraz jak ważne jest zabezpieczenie przesyłki – na te wszystkie pytania odpowiadamy w materiale poniżej. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego pakowanie paczek ma aż takie znaczenie?

Przymierzając się do zapakowania wysyłki, należy mieć świadomość, że mają one do przebycia określoną drogę. Czasem jest to sąsiednie miasto a czasem koniec świata. Warto więc zadbać o to, by droga ta przebiegła pomyślnie, a produkt dotarł w jednym kawałku. Niezależnie od tego, gdzie wysyłamy naszą paczkę, musimy mieć świadomość, że przekazujemy ją w inne ręce – najczęściej profesjonalnej firmy kurierskiej, która transportuje dużo innych paczek. Wówczas nasza przesyłka może być transportowana w różnych okolicznościach. Warto więc nie pozostawiać miejsca na przypadek i zapakować paczkę w taki sposób, by była ona bezpieczna i w nienaruszonym stanie dotarła do naszego odbiorcy.

W co pakować paczki?

Opakowanie ma chronić zawartość. Powinno być więc ono trwałe, a także odporne na działanie czynników zewnętrznych. Mowa tu o możliwości uderzenia czy rzucania paczkami w chwili przeładunku w centrach logistycznych bądź narażenie przesyłki na przykład na deszcz. W takiej sytuacji poza zapakowaniem zawartości w kopertę czy karton, warto dodatkowo owinąć ją folią, a także właściwie oznakować. Chcąc właściwie opisać paczkę, warto pamiętać o tym, by zaznaczyć gdzie jest jej góra a gdzie dół. Należy również – w przypadku delikatnych przesyłek – odpowiednio oznakować paczkę. Służą do tego specjalne naklejki, a także opcja wpisania w uwagach informacji o tym, że towar jest delikatny i wymaga szczególnego traktowania.

Jak właściwie dobrać opakowanie do przesyłki?

Warto również pamiętać o tym, by właściwie dobrać wielkość opakowania do zawartości, by ta w trakcie transportu nie przemieszczała się w ramach opakowania. Świetnie znają tą opcję osoby, które nie raz odwiedziły Paczkomat InPost. Tam dzięki określeniu dokładnych parametrów są one umieszczane w dedykowanych do danej wielkości skrytkach, a także transportowane w warunkach zapewniających bezpieczeństwo.

We właściwym zabezpieczeniu zawartości pomoże też specjalne wypełnienie, które uniemożliwia przemieszczanie się zawartości paczki w ramach jej wnętrza.

O czym jeszcze pamiętać przygotowując przesyłki?

Kolejnym i ostatnim etapem przed wyborem przewoźnika, jest właściwe nadanie przesyłki. Paczka kurierska powinna zawierać wydrukowany list przewozowy z oznaczonym adresatem, odbiorcą oraz numerami telefonu bądź maila, które pozwolą na kontakt ze strony kuriera bądź wysłaniu automatycznej informacji, że wybrany przez nas paczkomat posiada już naszą przesyłkę.

Jakie materiały wykorzystać, by zapakować przesyłkę?

Gdy chcemy zapakować paczkę, ważne jest również, by pamiętać o tym, że istotne jest również to, z jakich materiałów skorzystamy. Po umieszczeniu zawartości w paczce należy ją odpowiednio zamknąć, a także zakleić opakowanie, w którym znajduje się spakowana przesyłka. W celu odpowiedniego zamknięcia i zabezpieczenia przesyłek użyjmy solidnej taśmy klejącej o odpowiedniej szerokości. Rozpocząć możemy od oklejenia wszystkich łączeń kartonu, a także krawędzi. W wypadku pudełka nie pomijajmy tego etapu, gdyż np. owinięcie folią będzie niewystarczające i np. w efekcie jej przecięcia paczka nam się po prostu otworzy i uszkodzi zawartość.

Drugą kwestią pakowania, jaką należy wziąć pod uwagę przy wykorzystaniu folii, jest zwiększenie przez nią objętości naszej przesyłki, która ostatecznie może zostać uznana za niestandardową. Wówczas nadanie paczki może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Jaki rodzaj opakowania wybrać w zależności od rodzaju przesyłki?

Wybór rodzaju opakowania zależy wyłącznie od Ciebie, natomiast szczegółowe przepisy przewoźników określają, jakich paczek transportować nie wolno. Gdy chcemy wysłać coś, co jednak znajduje się na liście możliwych do transportu rzeczy, najczęściej wybieramy dobry karton. Jest to najczęściej wybierany rodzaj pakowania paczek.

Karton powinien wielkością być adekwatny do wielkości zawartości naszych przesyłek. Jest to szczególnie łatwe, gdy nasza paczka ma regularne kształty. Zbyt duży może powodować przemieszczanie się zawartości w trakcie wysyłki, z kolei zbyt mały – do jego uszkodzenia w wyniku ucisku. Gdy wybrany przez nas karton do pakowania jest większy, puste przestrzenie należy wypełnić specjalnymi wypełniaczami w formie pianki bądź folii bąbelkowej. Świetnie w tym celu sprawdzą się również gazety.

Drugim rodzajem pakowania paczek jest koperta z folią bąbelkową w środku. Tu również należy pamiętać o odpowiednim unieruchomieniu zawartości przesyłki. Folia bąbelkowa dzięki swojej objętości skutecznie uchroni delikatną zawartość przed uszkodzeniem i po zaklejeniu jest gotowa do wysyłki.

Możemy również zdecydować się na tzw. foliopaki, a więc koperty foliowe, które świetnie sprawdzą się w przypadku rzeczy nie tłukących się jak ubrania czy materiałowe akcesoria. Takie przesyłki kurierskie będą lekkie i łatwe do przetransportowania. Firmy kurierskie często udostępniają w ramach współpracy swoje firmowe foliopaki.

Czego powinniśmy unikać pakując paczkę kurierską?

Należy dodatkowo pamiętać o tym, by nie doprowadzić do sytuacji, w której wystające elementy pakowanego przedmiotu stykałyby się ze ściankami pudełka. Wtedy paczka może uszkodzić karton a przesyłka ulec zniszczeniu. Takich sytuacji nie obejmuje bowiem ubezpieczenie paczek. Jeśli zastanawiasz się, jak pakować niewielkie paczki to rozwiązanie jest podobne: umieść produkt w nieco większym kartonie i wypełnij go czymś, co pozwoli mu na stabilny transport.