Paczki

Odbiór przesyłki — praktyczne wskazówki

Firmy kurierskie oferują różnorodne usługi doręczenia i nadania. Stale rozbudowywane możliwości wysyłania i odbierania zamówień, są odpowiedzią na wzrost zainteresowania zakupami internetowymi. Poznaj praktyczne wskazówki, które ułatwią Ci odbieranie zamówień od kurierów lub z Paczkomatów.

Sposoby transportu i odbioru przesyłki

Dokonywanie zakupów online przez strony internetowe sprzedawców stało się jednym z najpopularniejszych sposobów nabywania towarów. Do rozwoju usług e-commerce w znacznym stopniu przyczyniła się również pandemia, dzięki której internetowe zakupy zyskały ogromną popularność. W całym procesie zachodzącym pomiędzy sprzedawcą a kupującym klientem ważną rolę odgrywa pośrednik, którym jest firma kurierska dostarczająca zamówienie z rąk jednego do drugiego. Idąc za potrzebą społeczeństwa, branża transportowa stale rozwija się i oferuje obydwu stronom internetowych transakcji coraz to nowsze możliwości nadawania oraz odbierania przesyłek.

Przesyłkę można nadać zarówno w punkcie obsługi, jak i w Paczkomacie czy nawet we własnym domu — zamawiając kuriera pod własne drzwi. Równie rozbudowane są możliwości odbierania przesyłek. Składając zamówienie i wybierając opcję dostawy, można zdecydować się na dostarczenie paczek pod wskazany adres — domu lub pracy. Firmy kurierskie zazwyczaj udostępniają klientom możliwość śledzenia zamówienia lub też jego przekierowania — zmiany daty albo miejsca, do którego ma być dostarczona przesyłka. Dzięki temu klienci mogą zaplanować sobie dzień i nie obawiać się, że nie będzie ich pod wskazanym adresem w momencie dostarczenia. Inną dostępną metodą odebrania przesyłek jest jej zabranie z pobliskiego Paczkomatu lub punktu odbioru. Usługi doręczenia paczki do jednego z tych punktów, to wygodne opcje dla zabieganych osób, które nie są w stanie przewidzieć, czy w momencie doręczenia będą pod wskazanym adresem. Kiedy kurier zostawi paczkę w punkcie, klient może odebrać zamówienie w dogodnym dla siebie czasie mieszczącym się zazwyczaj w przedziale 48 godzin od momentu doręczenia.

Płatność za przesyłkę

Zamawianie paczek wiąże się również z potrzebą określenia sposobu płatności za towar oraz usługę transportu. Tutaj do wyboru także są różne opcje. Najczęstszą formą płatności za przesyłki jest opłacenie usługi z góry. Mowa tu o przelewie, czyli internetowej metodzie płatności, która zyskała na popularności dzięki wygodzie, jaką oferuje kupującym. Przelewu można dokonać w sposób tradycyjny — poprzez zalogowanie się w internetowych usługach bankowych, a także przy użyciu karty lub kodu BLIK, który generowany jest w aplikacji banku. Internetowe metody płatności, to dobra metoda na dokonywanie transakcji w szybki i nieskomplikowany sposób. Jednak mając z tyłu głowy fakt, że część konsumentów obawia się opłacania zakupu z góry lub też nie korzysta z internetowych usług bankowych, zdecydowana większość firm oferuje również możliwość dostarczenia paczek za pobraniem. Oznacza to, że klient może zapłacić za przesyłkę dopiero przy odbiorze. Zrobi to w punkcie obsługi lub u pracownika przywożącego przesyłki do domu. Za usługi wysyłki za pobraniem można zapłacić zarówno gotówką, jak i kartą płatniczą. W każdej większej firmie kurierzy wyposażeni są w terminal POS, który eliminuje potrzebę operowania fizycznymi pieniędzmi.

Jak odebrać paczkę od kuriera?

Korzystając z usługi doręczenia zamówienia przez kuriera, należy pamiętać o wskazaniu odpowiedniego adresu dostawy oraz danych kontaktowych. W przypadku nieobecności odbiorcy pod wskazanym adresem kurier może skontaktować się z klientem i zapytać o możliwość alternatywnego dostarczenia zamówienia. Zamiast zostawiać awizo, doręczyciel będzie mógł np. zostawić przesyłkę u sąsiadów lub na podwórku przed domem (oczywiście za zgodą klienta). Jeśli zamawiasz usługę doręczenia za pobraniem i chcesz zapłacić gotówką, pamiętaj również o tym, żeby mieć przy sobie wyliczoną kwotę. Głównym zadaniem kuriera jest transport, a nie rozmienianie gotówki. Może się więc zdarzyć, że pracownik przewoźnika nie będzie miał jak wydać reszty. Aby zapobiec bezsensowej stracie czasu i niepotrzebnym nerwom, przygotuj odliczoną ilość pieniędzy należnych za usługę lub zdecyduj się na płatność kartą. Proces odbierania zamówień będzie się nieco różnić u każdego przewoźnika. Niektóre kurierskie przedsiębiorstwa, chcąc zadbać o bezpieczeństwo swoich klientów i ich paczek, przy odbieraniu zamówienia wymagają podania numeru telefonu, który kupujący podał w trakcie dokonywania zakupu. Czasami zdarza się również, że doręczyciel wysyła na komórkę kod odbioru, którego podanie uprawnia osobę do odzyskania paczuszki z kurierskich rąk.

Przesyłka, którą do odbiorcy dostarcza kurier, może być paczką wszelakich gabarytów. Przewoźnicy oferują transport różnorodnych pakunków — od małych zamówień wielkości koperty, po duże kartony mieszczące sprzęty AGD. Usługi przetransportowania przesyłki można powiązać z opłaceniem jej wniesienia. Będzie to wygodna opcja, dla osób, które mieszkają same i nie są w stanie zorganizować sobie pomocnej ręki do przeniesienia dużej paki do mieszkania.

Jak odebrać paczkę z Paczkomatu bez kolejki?

Alternatywą dla dostarczania zamówień przez kurierów jest użycie Paczkomatu InPost. Maszyna służy do doręczenia, nadania oraz odbioru przesyłki jednocześnie. Odbiór przesyłki z Paczkomatu, to wygodna opcja, ponieważ pozwala na przyjęcie zamówienia w dogodnym dla siebie czasie. Paczkę umieszczoną w całodobowym Paczkomacie można odebrać o każdej porze dnia lub nocy przez 48 godzin od momentu doręczenia. Paczkomat należy wybrać jako opcję dostawy przy składaniu zamówienia w sklepie internetowym. Jak jednak odebrać zamówienie czekające w automacie paczkowym InPost? Są dwa sposoby na wykonanie tej czynności. W obydwu z nich przyda się aplikacja przewoźnika, w której otrzymasz powiadomienia dotyczące aktualnego statusu zamówienia. Kiedy zostanie ono umieszczone w Paczkomacie, zostaniesz poinformowany o możliwości jego odebrania. Udaj się wtedy do wskazanego Paczkomatu InPost i zdecyduj się na jedną z możliwości otworzenia skrytki. Pierwsza z nich opiera się na ręcznym wprowadzeniu danych na wyświetlaczu Paczkomatu. Maszyna poprosi Cię o wpisanie 6-cyfrowego numeru lub zeskanowanie kodu QR, które znajdować się będą w wysłanym wcześniej powiadomieniu. Innym, wygodniejszym sposobem na wyciągnięcie paczuszki z Paczkomatu jest zdalne otworzenie skrytki maszyny z poziomu aplikacji mobilnej InPost Mobile. Czynność tę wykonasz, wybierając opcję „Otwórz skrytkę”. Dzięki zdalnemu otwarciu skrytki unikniesz stania w kolejce i cały proces odbierania zamówienia przeprowadzisz bezdotykowo.