statusy przesyłek

Statusy przesyłek – czym są i co oznaczają?

Profesjonalne firmy kurierskie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy chcą wiedzieć, na jakim etapie doręczenia znajduje się ich przesyłka. Większość doręczycieli pozwala śledzić statusy paczek na podstawie indywidualnego numeru przesyłki. To doskonałe rozwiązanie, aby przekonać się, czy zamówienie zostanie doręczone w planowanym dniu i kiedy można spodziewać się dostawy. Co więcej warto wiedzieć na temat statusu przesyłek? Przekonajmy się razem!

Czym jest status przesyłki?

Czy wiesz, czym tak naprawdę jest status przesyłki? Pod tym pojęciem kryją się informacje na temat aktualnego etapu realizacji doręczenia danej paczki. Dzięki nim z łatwością można określić, kiedy należy spodziewać się dostarczenia zamówienia. Trasa każdej przesyłki dzieli się na kilka etapów i każdemu z nich przysługuje konkretny i odmienny status. W wielu przypadkach jest on także związany z inną lokalizacją paczki. Jeśli nie wiesz, co oznaczają poszczególne statusy przesyłek, zapoznaj się z regulaminem wybranej firmy kurierskiej, gdzie powinieneś znaleźć niezbędne informacje i wszelkie wyjaśnienia.

Od którego momentu możemy śledzić przesyłkę?

Poszczególny firmy kurierskie zazwyczaj udostępniają podobne statusy przesyłek. Klienci mogą śledzić paczkę od momentu złożenia na nią dyspozycji przez nadawcę. Co to oznacza w praktyce? W chwili, gdy nadawca dopełni wszystkich formalności, czyli wprowadzi do systemu dane adresowe przesyłki, opłaci nadanie i zleci wygenerowanie etykiety przewozowej, w statusie przesyłki będzie widniała informacja: zarejestrowano dane przesyłki. To pierwszy etap podróży paczki i zarazem moment, od którego można monitorować kolejne statusy.

Śledzenia przesyłek – sposób postępowania i statusy przesyłek kurierskich

W jaki sposób można sprawdzić status przesyłki? To prostsze, niż myślisz! Wszystko, czego potrzebujesz, to indywidualny numer identyfikacyjny paczki, który z pewnością otrzymasz na e-maila. Wystarczy wpisać go na stronie internetowej danego przewoźnika, który umożliwia swoim klientom monitorowanie statusów online. Wiele firm kurierskich oferuje też dedykowane aplikacje, umożliwiając bieżące sprawdzanie aktualnego etapu dostawy.

Przykładem jest chociażby bezpłatna aplikacja InPost Mobile, w której można sprawdzać kilka przesyłek jednocześnie. Warto podkreślić, że w każdej firmie kurierskiej statusy zmieniają się automatycznie, zgodnie z aktualnym stanem przesyłki.

Co oznaczają statusy przesyłek?

W każdym statusie przesyłki są uwzględnione konkretne informacje na temat aktualnego etapu doręczenia danej paczki. Zazwyczaj statusy mają podobną formę w każdej firmie kurierskiej. Warto nieco bliżej przyjrzeć się podstawowym komunikatom, których możesz się spodziewać po wpisaniu numeru przesyłki do śledzenia.

Przesyłka odebrana przez kuriera

Nadanie paczki to pierwszy etap wysłania przesyłki, ale samo nadanie nie jest równoznaczne z rozpoczęciem jej podróży do punktu docelowego. Chcesz wiedzieć, czy kurier odebrał przesyłkę od nadawcy? Dowodem na to, że paczka trafiła już do doręczyciela, jest status: przesyłka odebrana przez kuriera. Warto podkreślić, że dopiero od tego momentu należy liczyć czas doręczenia. Kurier po otrzymaniu paczki jedzie do przypisanego do jego regionu oddziału firmy kurierskiej.

Przesyłka przyjęta w oddziale

Przyjęcie przesyłki w oddziale firmy kurierskiej to kolejny etap jej podróży i zarazem status widoczny podczas monitorowania paczki. Należy podkreślić, że nierzadko pojawia się on kilkukrotnie. Gdy przesyłka została odebrana od nadawcy, może być przewożona między różnymi oddziałami. Szczegółowa trasa jest uzależniona od odległości między nadawcą a odbiorcą. Status przesyłek pozwala sprawdzić, ile oddziałów przyjmowało paczkę.

Paczka przekazana do doręczenia

Zmiana statusu przesyłki na ,,przekazano do doręczenia” oznacza wydanie paczki kurierowi – bezpośrednio z oddziału znajdującego się najbliżej punktu docelowego. Należy podkreślić, że informacja o wydaniu przesyłki doręczycielowi oznacza, że jeszcze w tym samym dniu zostanie ona dostarczona pod wskazany adres. W zależności od wybranego sposobu dostawy przekazana kurierowi przesyłka zostanie doręczona do domu odbiorcy lub do wybranego punktu odbioru paczki.

Zmiana statusu przesyłki w momencie odbioru paczki

Firmy kurierskie mogą udostępniać różne rodzaje statusów przesyłek. Zazwyczaj jednak zwieńczeniem całej podróży paczki jest informacja o jej doręczeniu. Często też firmy kurier przed planowanym doręczeniem wysyłają informacje do odbiorcy o przyjeździe kuriera.

Warto zaznaczyć, że śledzenie przesyłek kurierskich to usługa, z której może skorzystać także nadawca. Sprawdzenie statusu przesyłki pozwoli mu zweryfikować, czy paczka została odebrana przez adresata.

Statusy przesyłek InPost

Korzystasz z usług kuriera InPost? Za pośrednictwem tej firmy można doręczać paczki nie tylko na adres odbiorcy, ale także do punktów odbioru. Automaty Paczkomat InPost cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Również w przypadku tej opcji można skorzystać z usługi śledzenia przesyłki. W momencie, gdy nadawca wygenerował etykietę przewozową, pojawia się informacja, że paczka została przygotowana przez nadawcę. Jest to jednoznaczne z faktem, że zarejestrowano dane przesyłki.

Moment wysłania paczki to początkowy etap jej podróży. Następnie pojawia się status informujący o przyjęciu jej w oddziale. Monitorowanie paczki pozwala także sprawdzić, czy przesyłka została przyjęta w sortowni. Z tego miejsca wyrusza ona do oddziału znajdującego się najbliżej adresu docelowego. Opcja śledzenia pozwala też zweryfikować, czy paczka została już wydana do doręczenia. Taka informacja sygnalizuje, że w tym samym dniu kurier umieści ją w automacie Paczkomat.

Jak sprawdzić status przesyłki InPost?

Indywidualny numer przesyłki wystarczy, aby śledzenie paczki było dostępne dla adresata. Można to zrobić na przykład za pośrednictwem strony internetowej InPost, lub też korzystając z dedykowanej aplikacji. Monitorowanie statusu przesyłki jest banalnie proste i pozwala dokładnie prześledzić jej drogę. Pamiętaj, że godziny przekazania paczki do automatu Paczkomat zależą od ilości przesyłek doręczyciela. W przeciwieństwie do większości firm kurierskich, kurierzy InPost pracują także w godzinach wieczornych. Śledzenie przesyłki jest zatem najlepszym rozwiązaniem, aby przekonać się, czy zostanie ona dostarczona tego samego dnia.

Co oznacza status ,,magazynowanie przesyłki w oddziale”?

Co zrobić, gdy przesyłka doręczona w automacie Paczkomat nie została odebrana w wyznaczonym terminie? Po tym czasie zostaje odesłana do nadawcy. Jeśli zatem nie możesz odebrać w terminie swojej przesyłki w urządzeniu, najlepiej skorzystaj z opcji przedłużenia terminu odbioru. To jedna z usług firm kurierskich, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów.

Podsumowanie

Monitorowanie rodzajów statusów przesyłek pozwala szybko zweryfikować, kiedy można spodziewać się dostarczenia paczki. Bardzo często już kilka godzin po złożeniu zamówienia, na przykład w sklepie internetowym, klient otrzymuje indywidualny numer paczki. Niewątpliwie usługa śledzenia przesyłek cieszy się dużą popularnością przede wszystkim na rynku e-commerce.