Już od paru lat firmy kurierskie zwracają coraz większą uwagę na ekologię. W wielu z nich coraz więcej tradycyjnych pojazdów dostawczych zostaje zastąpionych samochodami elektrycznymi. Jednym z liderów jest popularna firma InPost, która od dłuższego czasu wprowadza do swojej floty proekologiczne pojazdy.
Samochody elektryczne a usługi kurierskie
Czy wiesz, w jaki sposób elektryczne pojazdy wpływają na branżę kurierską? Nowoczesne samochody dostawcze nie tylko pozwalają zadbać o ekologię, ale także zmniejszają koszty utrzymania całej floty. Nic dziwnego, że firmy kurierskie chętnie w nie inwestują, ponieważ koszty dość szybko się zwracają. Wykorzystywanie samochodów elektrycznych przez czołowych dostawców pozwala również zadbać o odpowiednią renomę danej firmy. Warto bowiem podkreślić, że klienci korzystający z usług przewoźnika zwracają uwagę na prowadzoną przez niego politykę w kontekście ekologii. Operator usług logistycznych, który chce przekonać do swojej oferty kolejnych konsumentów, powinien zatem zainwestować w pojazdy elektryczne.
Czy samochody elektryczne są ekologiczne?
Elektromobilność to najlepsze rozwiązanie, aby ograniczyć ślad węglowy. W przypadku e-pojazdów można go zmniejszyć nawet o 81%. Z tego powodu osoby wspierające proekologiczne idee podkreślają, że bardzo ważne jest jak najszybsze zastąpienie aut spalinowych elektrycznymi modelami.
Wybrane zalety samochodów elektrycznych
Nowoczesne samochody elektryczne mają wiele zalet, dzięki którym cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku usług logistycznych. Firmy kurierskie coraz częściej inwestują we własne pojazdy elektryczne, poznając ich atuty od strony praktycznej. Warto nieco bliżej przyjrzeć się kluczowym korzyściom związanym z korzystaniem z samochodów elektrycznych.
Pojazdy z napędem elektrycznym – brak CO2
Rosnąca świadomość firm logistycznych sprawia, że coraz więcej przewoźników wymienia dotychczasowe pojazdy flotowe na elektryczne. To doskonałe rozwiązanie pod względem ekologicznym. Samochody z takim napędem nie emitują szkodliwego CO2, co ma kluczowy wpływ na jakość powietrza. Warto podkreślić, że jest to szczególnie ważne właśnie w przypadku branży kurierskiej. Dostarczyciele każdego dnia pokonują dziesiątki kilometrów, a dzięki samochodom elektrycznym ich praca nie ma negatywnego wpływu na środowisko.
Kurierskie samochody elektryczne a komfort pracy
Każdy, kto choć raz miał okazję przejechać się pojazdem z napędem elektrycznym, zauważa, że takie auto jest wyjątkowo ciche. Niemalże bezgłośna praca samochodu, szczególnie w porównaniu ze spalinowymi pojazdami, bezpośrednio przekłada się na przyjemność jazdy. Takie auta są zatem świetnym rozwiązaniem, aby zwiększyć komfort pracy kurierów. To kolejna zaleta, którą doceni każdy zawodowy kierowca.
Sposób na poprawę wydajności transportu
Warto zainwestować we flotę samochodów elektrycznych także ze względu na poprawę wydajności transportu. Korzystanie z takich pojazdów ułatwia pracę kurierom, którzy mają prawo poruszać się po buspasach. Dzięki temu szybciej omijają korki uliczne i docierają do celu. Należy także podkreślić, że samochody napędzane energią elektryczną mogą poruszać się po strefach zamkniętych dla aut spalinowych.
Znacznie niższe koszty eksploatacji
Czy wiesz, że dzięki samochodom elektrycznym można znacznie zredukować koszty transportu? Pojazdy z tym ekologicznym napędem są bardziej wydajne. W dłuższej perspektywie ładowanie ich na stacjach samochodów elektrycznych jest znacznie bardziej opłacalne od konieczności regularnego uzupełniania paliwa. Ponadto, firmy logistyczne chętnie inwestują w elektryczną flotę pojazdów również ze względu na ich niską awaryjność. W efekcie takie samochody są po prostu znacznie tańsze w utrzymaniu.
Samochody elektryczne – ranking
Branża kurierska coraz częściej wykorzystuje ekologiczne samochody elektryczne. Wiele modeli tego typu pojazdów pojawia się u najpopularniejszych przewoźników w naszym kraju. Które marki najlepiej sprawdzają się w realizacji ekologicznych dostaw? Niektóre firmy kurierskie wykorzystują te same auta – warto nieco bliżej przyjrzeć się najpopularniejszym modelom.
Modele pojazdów elektrycznych w branży kurierskiej
W rankingu z pewnością należy uwzględnić elektryczne Nissany e-NV200, przez wiele osób oceniane jako najlepsze pojazdy bez emisyjne w swojej klasie. Wyróżnia je kompaktowy akumulator, dzięki czemu do wnętrza auta z powodzeniem mieszczą się dwie europalety. Oprócz niego wykorzystywane są również Sprintery Mercedes-Benz, znajdujące się wysoko w rankingu najlepszych pojazdów elektrycznych. Należy także wspomnieć o elektrycznych MAN-ach używanych w innych firmach kurierskich, które pozwalają zadbać o ekologiczny i zarazem ekonomiczny transport.
Ile kosztują samochody elektryczne?
Ceny pojazdów elektrycznych są dość wysokie, zwłaszcza w zestawieniu z samochodami spalinowymi. Przykładowo, Nissan e-NV 200 kosztuje ponad 130 000 złotych. Jeszcze więcej trzeba zapłacić za Citroena e-Jumpy – około 185 000 złotych. Chociaż koszty zakupu są tak wysokie, w dłuższej perspektywie elektryczne auta stają się bardziej opłacalne.
Przyszłość usług logistycznych
Nie da się ukryć, że przyszłość logistyki będzie należeć do firm, które nie boją się inwestować w elektroniczne samochody flotowe. W dłuższej perspektywie właśnie takie pojazdy są bardziej ekonomiczne, a jednocześnie pozwalają znacznie ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Na elektroniczne auta stawia większość koncernów motoryzacyjnych – najwięksi producenci samochodów mają je w swojej ofercie. Być może niebawem przesyłki kurierskie będą realizowane wyłącznie przez ekologiczną flotę pojazdów.
Czy odejdziemy od tradycyjnej dostawy paczki kurierem?
Warto podkreślić, że coraz mniej osób korzysta z tradycyjnej dostawy przesyłki kurierem do domu. Obecnie większym zainteresowaniem wśród klientów cieszy się opcja dostarczenia paczki do punktów odbioru. Również w tym zakresie ważną rolę pełni rozwój elektromobilności. Przykładem jest firma InPost, która już od dłuższego czasu dostarcza przesyłki kurierskie do automatów Paczkomat za pomocą samochodów elektrycznych.
Co jest przeszkodą w korzystaniu wyłącznie z elektrycznych samochodów?
Dlaczego w obliczu tylu zalet wciąż niektóre firmy logistyczne nie zamieniają floty samochodów na elektryczne? Z pewnością główną przeszkodą, poza wysokimi cenami tego typu pojazdów, jest niewielka ilość terminali ładujących. Z uwagi na ograniczoną infrastrukturę ładowania wiele firm obawia się całkowitego przejścia na e-samochody.
Współczesna branża kurierska wspiera proekologiczne działania, dlatego elektryczne pojazdy są powszechnie stosowane w wielu firmach. Świadomy klient powinien korzystać z usług dostawców, którzy troszczą się o środowisko.