wysyłka szklanych przedmiotów

Jak bezpiecznie pakować przesyłki i wysyłać szklane przedmioty?

Wysyłka szklanych przedmiotów bywa trudna i lepiej nie podejmować się jej samemu. W tej kwestii powinno się zaufać profesjonalistom i znaleźć właściwą firmę kurierską, która wie, jak dbać o taką paczkę. W jaki sposób wybrać odpowiedniego przewoźnika i przygotować swoją paczkę, aby wysłać kurierem szkło?

Jak wysłać kurierem szkło? Najpierw trzeba znaleźć właściwą firmę kurierską

Podczas wysyłki szkła możliwie, że najważniejsze jest skorzystanie z usług odpowiednich firm kurierskich. Dobrze jest postawić na te sprawdzone i wybrać przewoźnika, który jest ekspertem, jeżeli chodzi o transport szkła kurierem (i nie tylko!). Pracownicy takich firm są doświadczeni i świetnie znają prawo przewozowe – nic nie jest w stanie ich zaskoczyć.

Kurier posiada odpowiednie zasoby, które pozwolą zapakować i chronić wysłane przedmioty szklane podczas tranzytu. Aby wysyłka przesyłki przebiegła sprawnie, należy jedynie podać niezbędne informacje: rozmiar, wagę i miejsce przeznaczenia, a potem podjąć się próby odpowiedniego zapakowania szkła. Najlepsze firmy kurierskie umożliwiają ubezpieczenie paczek.

Wysyłka szklanych przedmiotów – czego będziesz potrzebować?

Podczas wysyłki produktów szklanych należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, należy upewnić się, że produkt jest bezpiecznie zapakowany i wyściełany np. pianką. Materiały do pakowania bardzo kruchych przedmiotów powinny mieć właściwości elastyczne oraz sprężynujące. Po drugie, kluczowe jest, aby pudełko odpowiednio oznakować – naklejki ostrzegawcze z napisem Uwaga szkło sprawdzają się w tym celu najlepiej. Pomagają dostrzec osobom zajmującym się transportem potrzebę zachowania szczególnej ostrożności.

Dobrze jest kupić folię bąbelkową i zdobyć kawałki styropianu – kombinację obu wrzucić do kartonu, a samo pudełko zakleić mocną taśmą pakową, żeby wzmocnić konstrukcję i zyskać pewność, że wewnątrz nic się nie przesuwa. Na sam koniec pozostaje wybór odpowiedniej firmy przewozowej – to ona jest gwarancją tego, że paczka dotrze bezpiecznie i na czas. Zachowując wszelkie środki ostrożności, można mieć pewność, że produkt dotrze na miejsce przeznaczenia w nienaruszonym stanie.

Zabezpieczenie paczki ze szkłem – na co zwracać uwagę?

Przy wysyłce szkła koniecznie należy zwrócić uwagę na wagę przedmiotu. Cięższe wymagają dodatkowej amortyzacji i wsparcia. Zawartość przesyłki, czyli kruche przedmioty, nie ulegną uszkodzeniu, jeżeli nie będą miały miejsca na swobodne przemieszczanie się wewnątrz opakowania. Jakie materiały do pakowania przesyłek sprawdzają się najbardziej? Głównie są to: folie bąbelkowe, pianki i poduszki powietrzne. Te ostatnie sprawdzają się zwłaszcza podczas pakowania szkła o nieregularnych kształtach. Pomagają one w absorpcji wstrząsów i wibracji podczas transportu. Dobrze jest też upewnić się, że przedmioty szklane mają wszystkie krawędzie pokryte materiałem amortyzującym oraz nie stykają się ze sobą lub innymi obiektami.

Firmy kurierskie doceniają odpowiednie zapakowanie. Kurier zawsze zadba o wszelkie zawartości przesyłki, ale doceni, gdy na paczce znajdzie się informacja o tym, że transportuje przedmioty szklane. To pozwoli zaplanować mu odpowiednio transport, zwłaszcza pod względem umieszczenia paczek w samochodzie.

Jak zniwelować wstrząsy podczas transportu przesyłki?

Szklane przedmioty są najbardziej narażone na uszkodzenia wtedy, gdy podczas transportu występują znaczne wstrząsy. Powodują one, że szkło obija się od wnętrza paczki, a że jest to materiał, który źle pochłania energię kinetyczną, może to doprowadzić nawet do jego rozbicia.

Aby zniwelować wstrząsy podczas transportu, należy zapakować szkło w odpowiedni sposób (pokryć szkło całkowicie folią bąbelkową), a samą przesyłkę oddać w ręce doświadczonego kuriera, który jest przygotowany do tego zadania (posiada odpowiedni samochód, którego amortyzatory absorbują wszystkie drgania spowodowane przez jazdę po nierównej drodze).

Co w przypadku, w którym produkt zostanie uszkodzony podczas transportu?

Zdarza się tak, że odpowiednie pakowanie szkła nic nie da i nawet owinięcie go folią bąbelkową nie uchroni przed uszkodzeniem. Czy klient jest wtedy na przegranej pozycji i musi pogodzić się ze stratą swojego dobra? W dużej mierze zależy to od samego przewoźnika. Na przykład w standardową cenę usługi Allegro Kurier24 InPost (zalicza się do tego wysyłka szklanych przedmiotów) wliczone jest ubezpieczenie paczki o wartości do 5000 zł.

Jakich produktów lepiej nie wysyłać kurierem?

Najważniejszą informacją w kontekście kruchych przedmiotów jest to, że, niestety, żaden przewoźnik nie podejmie się transportu jednolitych tafli szkła jak np. lustra. Jest to zadanie zbyt ryzykowne, a wszystkim firmom zależy na rzetelności świadczonych usług. Ponadto klienci nie mogą wysłać kurierem:

  • substancji nielegalnych jak środki psychoaktywne;
  • broni palnej oraz amunicji;
  • środków o właściwościach wybuchowych lub łatwopalnych (wszystkich tych, które stwarzają zagrożenie);
  • przedmiotów, których pochodzenie jest nielegalne;
  • martwych i żywych zwierząt.

Jakie inne przedmioty wymagają zachowania dodatkowego bezpieczeństwa podczas wysyłki?

Poza tym kurierem nie powinno się wysłać także przedmiotów takich jak:

  • drogocenne antyki, bo ustalenie ich wartości może być problematyczne;
  • papiery wartościowe;
  • pieniądze;
  • dokumenty.

Jeżeli jednak jest to sytuacja kryzysowa, której nie da się uniknąć, pakowanie przesyłki powinno odbyć się z uwzględnieniem wszystkich środków ostrożności. Podobnie jak wtedy, gdy klient chce zapakować szklane przedmioty, a pakowanie przesyłek kurierskich jest łatwe pod warunkiem, że zna się wszystkie zasady.